Nová kočka v domácnosti (bezpečnost kočky)

Co mohu udělat proto, aby se kočka neztratila?

Zkušební doba

Jakmile si přinesete domů novou kočku/ kocoura, začíná před Vámi tzv. „zkušební doba“. Toto období je velmi důležité a je třeba být v něm důsledný!

– Dveře – Ujišťujte se neustále, že máte zavřené vchodové dveře. I malá chvilka nepozornosti kočce stačí, aby „vzala čáru“. Tohle pravidlo je velmi důležité, pokud se totiž kočka ztratí během prvních tří týdnů, je velká pravděpodobnost, že už ji nikdy nenajdete.

– Okna – Zajistěte všechna okna – sítě do oken apod. Pokud větráte bez sítí, mějte kočku neustále na očíc. Pokud větráte větračkou, ověřte si, že se kočka neprotáhne skulinou. Pokud větráte spodním dílem je nutné, aby kočka byla v jiné místnosti – stačí vteřinka!

– Balkón – Zajistěte balkón – sítě – je vhodné je dát od spodu až úplně nahoru, ujistěte se, že se kočka nemá kde protáhnout (stačí škvíra 10 cm!). Pokud nelze balkón zabezpečit, je lepší na něj kočku nepouštět.

zasitovany-balkon-00088

Kastrace

Pokud máte kočku déle než měsíc, ale méně než rok, je za Vámi úspěšne „zkušební doba“!
To však neznamená přestat dodržovat bezpečnostní pravidla výše.
Nyní je čas zajistit kastraci Vašeho kocoura/kočky (pokud máte kočku z útulku, zavázali jste se k tomu v Předávacím protokolu). Během dospívání Vaší kočky je riziko ztráty velmi vysoké. Kočka sice ví, kde je její „doma“, rodinu také miluje, ale je prostě zvědavá a ráda by se vydala na průzkum za hranici bytu nebo domu.
Velké riziko je také u koťat, pokud byla odebrána od mámy, ještě nezažila nic ošklivého, a proto neznají nebezpečí. Když kočka dospívá, bývá její zvědavost ještě vyšší s touhou po páření. Právě v toto období jsou nejčastější útěky. A právě proto se v tomto období nechávají kočky kastrovat.
Když se začne Vaše kočka mrouskat a Váš kocour značkovat své teritorium znamená to, že jsou dospělí a jsou schopni se rozmnožovat. Ať Vás má Vaše kočka sebevíc ráda, v tento okamžik chce utéct a splnit „svoje povinnosti“. Pokud se jim podaří utéct, bude velké štěstí, že se vrátí – může je zajet auto; nemusí najít cestu zpět; když je nedostane pes; když se neotráví jedem na krysy; když je nějaký „dobrý“ člověk někam nezavře a neponechá je svému osudu (vyhladovění); když se neztratí v lese nebo pokud je nezastřelí jako škodnou; když si Vaši kočku někdo nenechá.
Pokud je Váš kocour/kočka pohlavně zralý/á, je čas objednat ho/ji na kastraci. Není na co čekat, kočka od Vás prostě bude chtít utéct – bohužel velkou částí uhynulých koček jsou přejetí nekastrovaní kocouři. V případě kočky se Vám v tom lepším případě vrátí březí.
Jestliže Vás odmítne Váš veterinář s tím, že je ještě brzy, konzultujte to i s jiným veterinářem. Kastrace nejsou doporučovány pouze při závažných zdravotních problémech, pokud je Váš kocour/kočka zdraví, není důvod otálet. Někdo může oponovat, že při brzké kastraci u kocourů může dojít později k tvorbě ledvinových kamenů, většina veterinářů však tento názor dnes považuje za mlný.
Pokud si někdo myslí, že když má kočku pouze v bytě, kde nepřijde do styku s kocoury, není potřeba ji nechat sterilizovat, je na velkém omylu. Dospělá kočka, která není kastrovaná a není dlouho nakrytá trpí psychicky i fyzicky a intervaly mezi jednotlivým mrouskáním se budou zkracovat. Taková kočka bývá velmi nešťastná, neurotická a bude se pokoušet Vám utéct.

Výjimečné události

Po úspěšném absolvování „zkušební doby“ a po kastraci Vaší kočky/kocoura je riziko ztráty mnohem nižší. I tak je ale možné, že při nějaké výjimečné situaci, by Váš miláček mohl „vzít do zaječích“, a proto je velmi důlěžité se při těchto událostech mít na pozoru a dbát zvýšenou bezpečnost.

– Stěhování – zde stojíte prakticky znovu na počátku „zkušební doby“ – důležité je zabezpečit okna, balkón, dveře a překonat dobu tří týdnů. Výhodou je, že kočka nezná pouze prostředí, Vás již zná dobře.

– Chalupa – pokud jedete s vaší kočkou na chalupu, je důležité si uvědomit, že je pro Vaši kočku vše nové, vyžadující průzkum. Bylo by vhodné Vaši kočku na pár dní (2, 3, 4) zavřít do chalupy a nechat ji seznamovat se s novým prostředím postupně. Pro začátek je dobré, prozkoumávat okolí s kočkou (kšíry). Na noc však venčení není dobrý nápad.

– Dovolená – doba, kdy je chodí krmit někdo další nebo kdy se stěhují k dočasným opatrovatelům. Dobré je, seznámit nové pečovatele s návyky Vaší kočky, seznámit je s důležitostí bezpečnostních opatření.

– Rodinné události – sňatek, rozvod, příchod nového přítele, narození dítěte, odchod do práce po MD, změna pracovní doby, změna Vašeho zdravotního stavu, hospitalizace v nemocnici (je třeba učinit podobná opatření jako při odjezdu na dovolenou), nový domácí mazlíček (zejména nový pes, kočka)… zkrátka změny, které se Vaší kočce nelíbí a můžou chtít odejít z domova.