Akutní průjem
Akutní průjem je častým jevem. Má rychlý nástup a trvá méně než tři týdny. Stolice je velmi řídká, občas s příměsí krve.
Průjem je důsledek zvýšeného množství vody ve stolici a je to důležitý příznak onemocnění střev. Může způsobit masivní ztrátu vody (dehydratace).
Příčin je hned celá řada:
krmivo – zkrmení zkaženého krmiva, změna krmiva, vysoký podíl bílkovin a tuků v krmivu, přežrání, nesnášenlivost mléka…
infekce
bakteriální původ – salmonela apod. – přenáší se např. pozřením kontaminované stravy/vody, z trusu nemocného jedince
virový původ – panleukopenie, koronaviróza, FIP, FeLV… projevuje se i celkovým zhoršením zdravotního stavu jedince
plísňový původ – většinou zapříčiní chronický průjem, není vyloučená ale ani akutní forma průjmu
parazitický původ – škrkavky, tasemnice
jedy a medikamenty – podráždění střevní sliznice, narušení střevní mikroflóry – aspirin, kortikoidy, insekticidy, hnojiva, těžké kovy
střevo se navléká samo na sebe
kočce může vadit nějaká složka potravy
ucpání – častějším projevem je zvracení, průjem ho v počátcích doprovází
onemocnění jater a ledvin – bývá krvavý a kombinuje se s jinými příznaky onemocnění
zánět pankreatu
zánět žaludku a střev – hemoragická gastroenteritida – neznámý původ onemocnění – rychlý nástup krvavého průjmu
nádory v zažívacím traktu nebo jiných břišních orgánů – průjem se stává chronickým
Je důležité si situaci zmapovat – vodnatá stolice trvá déle než jeden den, stolice má jinou barvu, ve stolici je krev, zvíře má menší chuť k jídlu, zvrací, kočka je apatická nebo v depresi, má horečku, málo pije – navštivte neprodlené veterináře! Pokud se průjem objeví jako jediný příznak, jinak je kočka čilá, má chuť k jídlu nemusí jít o nic vážného.
Většinou jde při akutním průjmu o krátkodobou, ne moc složitou záležitost. V některých případech je zapotřebí udělat testy – anamnéza, klinické vyšetření, vyšetření stolice, krve a moči nebo RTG
Průjem může být vyvolán řadou onemocnění, než Váš veterinární lékař odhalí přesnou příčinu, je dobré zavést zvířeti určitý režim, který uleví Vaší kočce od akutních potíží – např. hladovka (12 – 24 hodin) s následnou změnou stravy (lehce stravitelná), infuze na zavodnění, antibiotika…
Pro domácí péči to znamená – podávat léky dle nařízení veterináře, podávat kočce dostatečné množství čerstvé vody, změnit krmivo na dietní (jaké Vám doporučí lékař – granule, vařené maso), pozorujte stav Vaší kočky – nové nebo zhoršené příznaky.