Riziko onemocněním FIP u koček do 1 roku

Pokud uvažujete o adopci kotěte, vezměte na vědomí, že se může stát, že kotě do jednoho roku onemocní Feline Infectious Peritonitis, infekční zánět pobřišnice, kočičí infekční peritonitida – FIP.

Co způsobuje FIP?

Tomuto onemocnění nelze předejít, způsobují ho zmutované coronaviry, ale důvod mutace doposud není zcela známa – vše však ukazuje na genetiku. Coronaviry má téměř sto procent kočiček v útulku, na ulici, ale vyskytují se i u chovných koček, neboť se šíří nejen mezi kočkami, ale můžeme je přinést domů třeba na botách.

Kočičky pozitivní na coronaviry však ve velké většině FIP neonemocní, jen určitě procento z kočičí populace. Všechny přístupné testy detekují protilátky na koronaviry a nevypoví, zda se u kočky FIP někdy rozvine.

Nemoc ve většině případech propuká do jednoho roku kotěte. Bohužel i my máme tyto zkušenosti. Pravděpodobně si předpoklad této nemoci nese kotě geneticky. Je spíše výjimkou, když se nemoc projeví ve vyšším věku.
Když zvíře onemocní, FIP není přenosná na ostatní kočky. Dokonce se nestává, že by se FIP rozvinula u všech sourozenců. Toto máme i ve Sluníčku vypozorované.

Léčba FIP u koček

Ještě do nedávné doby nebylo FIP léčitelné, v současné době při včasném rozpoznání nemoci lze téměř na 100% kotě vyléčit, jedná se však o preparát GS441524, který není oficiálně schválený, ale léky se však dají zakoupit.

Průběh onemocnění je takový, že kotě má horečku, je unavené, léčba antibiotiky nepomáhá, v bříšku se tvoří žlutá tekutina a zvířátko kromě většího bříška celkově hubne. V tomto případě se jedná o mokrou FIP, která je u koťat nejčastější a lze ji brzy rozpoznat. Další variantou je suchá FIP, je méně častá, kotě celkově hubne, má horečky nereagující na antibiotika, je unavené, mohou se vyskytnout i změny na očičkách. 

Kde sehnat léky na FIP?

Další podrobné informace o FIP nemoci si pročtěte přímo v odkazu na FIP stránky, kde lze i léky na FIP sehnat.

Pokud nejste na tento případ nemoci připraveni, doporučuji se ujmout kočičky starší jednoho roku.

Další spousty informací najdete ZDE