Selhání ledvin

Častý zdravotní problém u koček středního a staršího věku bývá selhání ledvin. Postupné zhoršování funkce ledvin je nevyhnutelná součást stárnutí a nevyskytuje se jen u koček, ale i u mnoha jiných zvířat v různím rozsahu a stupni. Poškození je trvalé a končí smrtí.

Pokud po zjištění nemoci bude Vaše kočka dostávat účinné léky a vy budete dbát pokynů Vašeho veterináře, můžete kočce dopřát mnoho měsíců kvalitního života.

Ledviny filtrují krev a odvádí do moče jedovaté odpadní látky (zplodiny látkové výměny), k poškození jejich buněk dochází v důsledku procesu stárnutí. Postupně dojde k poškození velké části ledvin a ledviny nejsou schopny z krve odfiltrovat všechny zplodiny, které se hromadí v krvi. Jedná se o chronické selhání ledvin – u koček starších 7 let je toto onemocnění velmi časté. Existují faktory, které mohou onemocnění ledvin zhoršit – vrozené vady, bakteriální infekce, virové choroby, otravy, nádory…

Akutní selhání ledvin může být zapříčiněno otravou, bakteriální nebo virovou infekcí, ucpáním močovodů, onemocněním srdce. Akutní selhání ledvin i při úspěšné a včasné léčbě může vyústit v chronické poškození.

Příznaky onemocnění ledvin se projeví až když asi ¾ buněk přestanou fungovat, protože mají velkou filtrační kapacitu (rezervu). Prvním z příznaků může být ztráta schopnosti produkovat koncentrovanou moč – aby tělo vyloučilo velké množství zplodin, musí vyloučit více méně koncentrované moči – kočka více močí a více pije. Postupně kočka začíná být apatická, ztrácí chuť k jídlu, častěji zvrací, hubne, zhoršuje se jí srst, páchne jí z tlamičky a v dutině ústní jsou vředy. V poslední fázi upadá do komatu.

Uvedené příznaky mohou signalizovat více onemocnění (např. cukrovka). Veterinář proto vyšetří krev, moč, provede RTG vyšetření, sono – takto zjistí, zda ledviny fungují tak, jak mají.

Buňky ledvin nelze obnovit, lze ale udělat spoustu věcí, aby se kočka cítila lépe. U koček s ledvinovým onemocnění dochází k velké dehydrataci, a proto ji veterinář jistě zavodní pomocí infuzí. Další příznaky jako jsou vředy – v dutině ústní a žaludeční vředy se léčí léky. Poškození zapříčiňuje to, že se ledviny nedokáží zbavit všech zplodin látkové výměny, což může vést k tvorbě ledvinových a močových kamenů. V pokročilé fázi se může objevit chudokrevnost, kterou ale můžeme opět léčit medikamenty.

Důležitá bude pro Vaši kočku dieta – je důležité snížit zátěž pro ještě fungující číst ledvin. Toto dietní krmivo snižuje odpadové látky v krvi z látkové výměny a obsahuje vyšší množství vitamínů a minerálů. Kromě tohoto nesmí kočka dostávat žádné jiné pamlsky nebo zbytky na přilepšenou – v tuto chvíli by jí to velmi přitížilo. Nemocné kočky trpí nevolností a sníženou chutí k jídlu, pro navnadění je dobré jídlo trošku přihřát, aby lépe cítila vůni a podávat jí jídlo z ruky. Krmné dávky jsou malé, ale časté, co kočka nesní se vyhodí. Kočka musí mít k dispozici čerstvou vodu v dostatečném množství – žízeň by kočce přitížila.

Pokud onemocní kočka v důsledku stárnutí, čeká ji ještě pár let plnohodnotného života – důsledné dodržování diety, veterinárních prohlídek a Vaší péče (sledování váhy, příjmu tekutin, chuti k jídlu, chování – informace důležité pro Vašeho veterinárního lékaře).