Stále píšeme o plísni, chtěli bychom Vám přiblížit toto onemocnění, které každým rokem postihuje naše koťata.

Plísně žijí všude kolem nás, onemocní jedinec se sníženou imunitou, především po léčbě antibiotiky, které „vybijí“ střevní mikroflóru, vysokým faktorem vzniku onemocnění je stres, zablešení, podvýživa, léčba kortikoidy. Některé zvířátko muže i plíseň přenášet aniž by byla na něm samotném viditelná. U napadených koček se plíseň projevuje suchými stroupky na ouškách, vypadáním srsti nad očima, kdy kůže je šupinkovitá, hrubá, suchá. Může se objevit na krku či obličeji jako okrouhlé místo se strupem. Léčba může být lokální mastičkami, vodičkami, stejné jako se léčí plíseň na nohou u mužů – např. Canesten, Lamisil, Imazol, veterinárními prostředky např. Biopirox, Imaverol, chytrá houba Ecosin, která se rozpustí a zvířátko se v roztoku několikrát vykoupe. Léčba lokální je zdlouhavá, plíseň většinou zmizí i bez léčby, což však nedoporučuji, neboť je přenosná na člověka.
Protože je ve Sluníčku hodně kočiček, pokud se plíseň objeví u jednoho kotěte, záhy ji mají i další, přistupujeme k razantnější léčbě a to k léčbě Itrafungolem, který je užívám vnitřně a léčba je stoprocentní. U kočiček, které ještě nemají plíseň rozvinutou a jsou ve stejném prostředí s postiženými kočičkami, používáme vakcinaci, která pomáhá léčebně i preventivně. Při „rozjeté“ plísni však vakcína pomoci nemusí. Jak jsem již zmiňovala, plíseň je přenosná mezi kočičkami, ale i na člověka. Nezaznamenali jsme u nás nikdy, že by se plíseň přenesla na naše pejsky (vystaveni nemoci jsou u nás čtyři pejsci) a to se jedná o druh plísně Microsporum Canis, nikdy to nedostali muži (Standa, Michal, Ponďa), dobrovolnice – holky si plísní prošly asi všechny, vždy se jednalo o malý, červený flíček o průměru půl až jeden centimetr, který chvíli mokval a po cca 14 dnech se ztratil. Zprvu flek svědí, i bez mazání sám zmizí, doporučuji však mazat antimykotiky – Canesten, Imazol, Lamisil atd. Zkušenosti s plísní máme i u malinkých dětí, u našeho vnuka, u kterého se vyskytly flíčky čtyři, které brzy zmizely po mazání Imazolem, což nemusí být u malých dětí pravidlem a nelze nemoc podceňovat, je nutné flek mazat a pokud se zvětšuje, navštívit kožního lékaře. U větších dětí našich dobrovolníků probíhalo onemocnění stejně jako u dospělých žen. Plíseň se vyskytne u člověka většinou jednou, záleží však samozřejmě na imunitě. To je vše jen a jen naše osobní zkušenost.
Respekt máme z plísně u malých dětí, do nových domovů s dětmi vybíráme kočičku, která je zcela vyléčená. Někdy se však stane, že se plíseň projeví až v novém domově, může to být stresem z nového prostředí a ve Sluníčku plíseň nebyla ještě prokázána. Není to jednoduché, nemoc není vyloženě životu nebezpečná, když se však vyskytne u kočičky v novém domově, kde jsou i děti, trápí nás to. Naštěstí v současné době jsme se ve Sluníčku s plísní již poprali a doufejme, že bude klid až do příštího roku, kdy nás čeká opět nával koťat (třeba ne, třeba budou lidé kastrovat?).
https://www.metropolevet.cz/dermatofytoza-kocek/








Příspěvek z Facebooku