Zpravodajství do 30.10.2018

Situace ve Sluníčku je neutěšená. Ačkoli se podařilo v uplynulém víkendu umístit pět kočiček do nových domovů, počet kočiček je zde stále nad přípustný limit. To se odráží především na jejich zdraví, neboť viry, bakterie a plíseň se mísí a kočičky si je předávají. Snížit počet kočiček je prostě nutné a usilovně se o to snažíme již několik měsíců. Musíme bohužel žádosti o umístění kočiček odmítat. Kočičky, které nejsou přímo ohroženy na životě se alespoň kastrují a vracejí zpět do lokality, s malými koťaty to není možné. Nejsme však jediným soukromým útulkem v tak svízelné situaci. Od včerejška jsme museli odmítnout již šest kočiček. Ačkoli se již deset let (prvních pět let jako Šanta kočičí a dalších pět let se Sluníčkem) snažíme kastracemi a osvětou snížit počet bezprizorních koček v okolí Roudnice nad Labem, majitelé koček, kteří je nekastrují jsou však rychlejší a pořád mají větší a větší náskok. Je už jasné, že útulky situaci nemohou zvládnout. Jedinou možností je, aby se lidé obraceli na státní správu – obecní úřady ohledně nálezu zvířete tak, jak to ukládá zákon. Nalezené zvíře úřad vyhlásí nebo vyvěsí, aby se o něho mohl přihlásit majitel a určí, kam bude zvíře umístěno. Obec může rozhodnout i o regulaci přemnožených koček například kastračními programy nebo lze i vyhláškou stanovit povinné kastrace. Nejprve však musí úřady vědět, že tento problém existuje a že občané si přejí ho řešit dle pravidel.

V pátek odjel do nového domova náš miláček Boreček. Bydlí se stejně starou kočičí slečnou a dvěma chlapečky. Moc na něho myslíme, přece jen byl ve Sluníčku od prvního dne narození vypiplat ho nebylo úplně lehké.

V neděli odjela do svého domů Pralinka a Bonbonek, už jsme zveřejnili i první zprávy. Mají se moc fajn, adoptovali si je skvělí rodiče. Tahle mimina nám dala také hodně zabrat, přišla maličká, krmena byla lahvičkou a občas nás hodně potrápila, když onemocněla.

Do nového domova odjel Boxíček, velmi kamarádský kocourek. Boxíček se ještě léčí z ošklivé rýmy a z výtoku z očiček. Běžná antibiotika nepomohla, nyní má cílená antibiotika dle rozboru výtěru z očiček a nosánku. Jeho stav se o hodně zlepšil, už neprská a výtok z očiček ustává. Boxíček má štěstí, jeho nový páníček studuje medicínu a Boxíčka si po „pohlídá“.

Dalším šťastným kocourkem byl Smíšek, který odjel ke dvěma menším dětem. Smíšek je opravdu veselý kocourek, hodně kontaktní a bude šťastný za dětské kamarády.

No a posledním kocourkem, který našel domov je Mourek z Černoučka. Ten to neměl v posledním roce vůbec lehké. Musel do Sluníčka z domova, kde byl zvyklý. U nás ho napadaly snad všechny dospělé kočičky, které potkal, neustále se stěhoval z místnosti do místnosti. Po té našel domov, odkud byl po měsíci a půl vrácen do Sluníčka. Jsem přesvědčena, že domov, který získal nyní, bude už napořád.

Tak to byly zatím ty příjemnější zprávy a nyní, co se děje ve Sluníčku.

V Račiněvsi bylo odchyceno poslední kotě, je to šestnáctá kočička z této lokality. Jedná se o rezavého, dva a půl měsíčního kocourka s příšernou rýmou a průjmem. Jeho stav je již stabilizovaný. Pro svůj věk nebude vrácen do lokality, budeme mu hledat domov. Ještě nějaký čas ho čeká karanténa.

O minulém víkendu přijatá zdravá, želvovinová kočička Nugetka s krásnýma velikýma očima, dostala ve Sluníčku kalicivirózu. Je to naštěstí veliký jedlík, tak snad nemoc dobře ustojí. Kočička přijetím do Sluníčka neoplývala radostí. Je vidět, že hodně kočiček okolo a změna prostředí jí přinesly ohromný stres, který vedl ke snížení imunity a onemocnění. Nugetka má krvavý nosánek a vřídky na jazýčku.

Podobně jako Nugetka je na tom kocourek Ragi. Přišel zdravý, po týdnu začal zvracet, nejedl, měl průjem a když se z toho jakž takž dostal, má zase vřídky na jazyku.

Další jobovkou byl včera stav koťat v horním pokoji Aperolky, Dráčka a Mondíka. Koťata v červnu prodělala kalicivirózu, která jim poškodila očička a i přes důkladnou léčbu antibiotiky se jim vracela rýma. Koťátka byla u očního specialisty, kde dostala další celková antibiotika na dlouhou dobu a mastičky s kapičkami do očí. Včerejšek byl prvním dnem po léčbě antibiotikách a Aperolce se zanítilo poškozené očičko, Dráček kýchal hustou rýmu a Mondík přes rýmu ani neviděl a nemohl dýchat. Mondík byl oddělen na úplnou samotku.

Podobné potíže s léčbou rýmy má maličký Ryšánek. Ten obývá část domu určenou pro žití lidí s ostatními vypiplanými koťaty a handicapovanými kočičkami. Tak jsem zvědavá, kolik kočiček rýmu od něho chytí. Máme totiž plné klece.

Z plísně máme stále respekt, zvláště, když se u kočičky objevila až doma a mě to ani nenapadlo, že může přijít. Sice to není nemoc život ohrožující, ale je to pro nás i nové majitele nepříjemné. Léčba u infikovaných kočiček už bude ukončena, přesto však máme strach z plísně u kočiček, které mají opustit karanténu a s plísní se ještě nesetkaly. Proto byla malá koťata Zvonilka, Rozmarýnek a Alička puštěna do koupelny v prvním patře, kde budou sama a moc doufám, že už zůstanou zdravá. Samozřejmě to obnáší přezouvání, vlastní hadry na mytí a vytírání, nový smeták, koťata nechovat na oblečení od jiných kočiček, prostě to není tak jednoduché a někdy i toto je málo.

Želvovinová kočička Iriska hodně zhubla a měla ošklivý průjem. Iriska je ve Sluníčku již třetím rokem, přišla jako kotě, přesto však zůstala velice plachá. Odchytit ji, ošetřit a umístit do klece nebylo vůbec jednoduché. Iriska dostala dlouhodobá, jednorázová antibiotika, při přiblížení se ke kleci, po nás seká, průjem už nemá, je vidět, že je jí o hodně lépe.

Kouřové kotě Fordík byl už téměř zdráv, zvracení přešlo, začal zase jíst, léky ještě užívá. Dnes je nějak smutný a zase nejí.

Kotě Flekáček zvýšil svojí hmotnost, jsme moc rádi, máme u něho obavu z onemocnění FIP.


Příspěvek z Facebooku