Zpravodajství od 13. do 23.5.2019

Sezóna koťat je v plném proudu a i na nás se koťata začínají hrnout, zatím se jedná o koťata maminek bez domova. Přijali jsme doposud dvě rodiny.
U prvně přijaté rodiny, maminka začala chodit na jídlo ke zvířatomilům k domu v jedné obci a záhy přivedla s sebou pět asi pětitýdenních koťátek. Rodina, kde se rodinka začala živit se však stěhuje do města a z tamní obce už mají tři adoptované nalezence. Ke třem kočičkám vzít do bytu na sídlišti dalších šest kočiček nebylo možné a představa, že u domu zůstanou kočičky sami, bez jídla a pomoci byla jejich noční můrou. Z venkova se stěhují zpátky do města z důvodu nezodpovědnosti a špatného zacházení na vesnici se zvířátky, moc je to trápilo. Tak jsme rodince pomohli. Jedná se mourovatou kočičku Bazalku a pět mourovatých miminek – 2 holčičky a tři kluci se jmény Majoránka, Paprička, Anýzek, Kmínek a Pepřík. Kočička byla ošetřena na veterině, protože má průjem. Koťátka měla slepená očička hnisem, pouští na nás syčením hrůzu, jedno kotě má vidět třetí víčko, což možná budeme muset řešit více než kapkami do očiček.

Druhou rodinkou je moc krásná bílomourovatá kočička Violeta se třemi kočičími, asi šestitýdenními kočičími kluky – Křišťálkem, Safírkem a Granátkem. Kluci jsou výstavní kousky, jsou též syčící.

Koťátka maminky Astry, Apollo a Adenike už jsou dávno doma, kocourek Adonisek i s maminkou ve Sluníčku čeká až se jeho nová rodina přestěhuje do nového bydlení. Adonisek nám omarodil, jen polehával, měl velikou horečku a užíval léky. Nyní už je v pořádku, možná se mu stýskalo po sourozencích.

Naše miminko Zeusek už odjel do nového domova. Moc se mi po něm stýskalo, miminko zlaté. Máme už zprávy z nového domova, má se hezky. Nové rodině za péči o miminečko děkujeme.

Do nového domova kromě malého Zeuse odjely kočičky Flávie, Apollo, Norma a Tarásek. Ještě nemáme žádné zprávy od Taráska, bojím se, přece jen měl už jednou s adopcí smůlu.

Kocourek Vandráček má už nožičky i ocásek pěkně zahojený, mohl by být zdraví, ale trápí nás jeho nadměrné pití. Denně vypije přes litr vody a totéž i vyčůrá. Ledvinové testy neukázaly na žádné onemocnění, hloubkové vyšetření moče též neukázalo žádnou abnormalitu. Nyní se zkoumá současně odebraná moč a krev, zda se nejedná o onemocnění úbytku minerálů.

U kocourka Warriorka stále bojujeme o záchranu zadní nožičky. Je už po druhé operaci. Tkáň dorůstá, rána se musí udržovat v mokru, aby rychlé hojení opět neuškrtilo cévy do tlapičky. Obden se rána převazuje a tlapička se stále kontroluje, zda nenatéká.

Nově přijatá želvovinová kočička Mona k nám přišla hubeňoučká, s ošklivou srstí, s tělíčkem pokrytý strupy, špinavá, okolo nosánku a pusinky se zaschlým hnisem a s příšernými krevními hematologickými hodnotami. Po léčbě antibiotik se krevní hodnoty maličko zlepšily, hnisavé slintání Mony však neustoupilo, proto byla provedena revize tlamičky v narkóze, při níž byla zjištěna masa pod jazýčkem. Vzorek z útvaru byl postoupen k histologickému vyšetření, dle kterého bude stanoven další postup léčby. Útvar je na špatném místě, je zřejmě spojen se slinnými žlázami a chirurgické odstranění je v této části tlamičky obtížné.

Další přijatou kočičkou je černobílá Jindřiška, která v dospělém věku přišla s váhou necelé dva kilogramy. Má se čile k světu, docela dobře baští, krevní hodnoty dopadly celkem dobře. Problémem Jindřišky je ošklivý zánět dásní, příšerné ulámané a viklající se zoubky a útvar v zadní části pusinky. Jindřiška příští týden podstoupí důkladný zákrok revize tlamičky s odstraněním zoubků a jejich kořenů. Tento zákrok je pro operatéra nároční, neboť odstranění zoubků i s kořeny není jen tak, trvá dlouho a je třeba během zákroku kontrolovat speciálním dentálním rentgenem, zda se podařilo vyjmout všechny zbytky kořenů, aby kočičce v budoucnosti nezpůsobovaly další bolestivé potíže.

Černobílé kočičce Johance se po amputaci přední nožičky daří dobře. Nyní ji čeká vyndání stehů a očkování. Má již přislíbenou novou rodinu, kam pojede o víkendu ke stejně postiženému kocourkovi.

Nejnověji přijatými kočičkami jsou stříbrnokrémové kočičky Dolores a Bonus z Hoštky od hřbitova.
Zvláště Dolores je ve velmi špatné zdravotním stavu, je příšerně vyhublá, dehydrovaná, špinavá, chuť k jídlu jí však nechybí, má řídkou stolici. Krevní testy však nejsou nijak výrazně špatné, ledviny má v pořádku. Nyní je na infuzích a užívá antibiotika.
Kocourek Bonus je v lepší výživové kondici, má však ošklivý zánět v očičkách. Krevní testy neukázaly dopadly též celkem dobře. Kocourek dostal antibiotika celková i do očiček.

Dalších jedenáct kočiček bylo vykastrováno a vráceno zpět do lokality. V zahrádkářské kolonii u sběrného dvora v Roudnici n.L. chybí odchytit a vykastrovat už jen jeden kocourek, který je však velice chytrý a lapení stále uniká.
Chybí odchytit ještě jedna kočička z pískovny Dobříň, která se moc v areálu nezdržuje.
Od začátku roku jsme přijali 127 kočiček, domov našlo 72 kočiček, vykastrováno a vrácena do lokality bylo 51 kočiček, do kočičího nebe odešlo 5 kočiček, a to včetně těch, které byly nalezeny na silnici po srážce autem a převezeny na kliniku odkud se pro obsáhlá zranění odkud odešly přímo do kočičího nebe.
Máme celkem náročné období, hodně kočiček ve špatném zdravotním stavu a k tomu koťata. Ale bude hůř. Je fajn, že na to nejsem sama, každý den ve Sluníčku pomáhá a to nejen s péčí o kočičky i náš Michal.

Všem našim příznivcům a dobrovolníkům děkujeme za přízeň, pomoc a podporu. Míla
Příspěvek z Facebooku