Virus kočičí leukémie (Feline Leukaemia Virus) je vir, kdy při styku s ním se u jedné ze tří koček vyvine onemocnění, které je téměř vždy smrtelné.
Kočičí leukémie má mnoho příznaků a oslabením imunity organizmu, které zapříčiňuje tento virus, je postižená kočka náchylnější i na další infekční onemocnění. Na imunitní systém má podobný vliv jako u člověka vir HIV. Tento virus postihuje pouze kočky – není přenosný na člověka ani na ostatní druhy zvířat.
Virus FeLV se nachází v tkáňových tekutinách, nejčastěji ve slinách. Přenos je možný hlavně při vzájemném olizování, používání stejných misek, toalety, kýchání, při páření, mezi kočkou a koťaty (v děloze nebo mateřským mlékem) a samozřejmě pokousáním.
Uvádí se, že bacilonosičem je jedna ze sta koček. To znamená, že je aktivní virus stále přítomen v organizmu kočky. Riziko nakažení je samozřejmě vyšší v závislosti na počtu koček žijících pohromadě. Dalším faktorem zvyšujícím pravděpodobnost nákazy je i věk kočky – nejvnímavější jsou kočky do 6 měsíců, ale samozřejmě čím je kočka starší, tím je větší šance, že se někdy s virem setká.
Polovina z nakažených koček uhyne v důsledku přímého ničení bílých krvinek, které mají největší podíl na ochraně organizmu proti infekcím. Ničením bílých krvinek způsobuje, že tělo není chráněno proti bakteriálním nebo virovým infekcím. Asi u 25% koček se vyskytne anémie (chudokrevnost). Přibližně 15 ze 100 postižených koček postihne nádorovité bujení. Další příznaky mohou být neplodnost; potraty; rození mrtvých či slabých jedinců; záněty očí; velký úbytek váhy; onemocnění střev; poškození nervů – neurologické příznaky.
Onemocnění FeLV je nevyléčitelné. Léky můžete kočce pomoci zpříjemnit život a léčit druhotné infekce, které se projeví po oslabení imunity. Proti FeLV ale existuje vakcína – ochrana je asi 80%. První očkování by mělo být provedeno u koťat mezi 8-10 týdny, dospělé kočky jsou přeočkovávány jednou za rok. Pokud byla kočka nakažena již před vakcinací, nemá vakcína účinek.
Pokud krevní testy prokáží protilátky proti FeLV, je jisté, že je Vaše kočka nakažená. Kočka by měla být oddělená od ostatních koček a to i tehdy, byly-li ostatní kočky očkovány a neměla by chodit ven.
Jestliže se rozhodnete pořídit si za čas další kočku, nemusíte se bát přenosu infekce – virus je mimo organizmus velmi neodolný. Pro jistotu je vhodné před příchodem nové kočky vyměnit nádoby na krmení, toaletu nebo je vydezinfikovat.