Jak jistě všichni víme, jsou kočky často vyobrazeny s miskou mléka. Ať už tohle vidíme v dětských omalovánkách či v různých ilustracích dětských knih. Je to ale mýtus, že kočka mléko potřebuje. Ve skutečnosti kočka ale nedokáže mléko zpracovat, tedy pokud se jedná o mléko kravské, které konzumují lidé.
Kočičí mateřské mléko má velmi rozdílné složení než mléko kravské. Kočičí mléko je bohaté na bílkoviny a tuky. Kravské mléko je o tyto složky výrazně ochuzeno a obsahuje velké množství laktózy (mléčný cukr). Tento cukr je v těle štěpen enzymy, které ale kočičí tělo produkuje pouze několik týdnů po narození. Střeva kočky tedy nejsou schopna zpracovat tento cukr a přichází na řadu bakterie, které jsou přirozenou součástí střev kočky, které při zpracovávání laktózy vytváří odpadní látky – oxid uhličitý, vodík a jiné dráždivé látky. Nejčastějším důsledkem podávání kravského mléka je tedy průjem, bolesti břicha, nadýmání. Horším důsledkem může být vyústění v potravinovou alergii a trvalé narušení imunity kočky. Kravské mléko by se proto NIKDY nemělo dávat nemocným kočkám (zejména pokud jde o problémy s trávením, s vylučováním nebo třeba cukrovkou).
Občas se stane, že pokud je kočka na kravské mléko navyklá od kotěte, zachová si produkci potřebných enzymů, a proto je schopna laktózu z kravského mléka schopna strávit. Určitě lidi napadlo, že je výhodné, kočku na mléko navyknout, aby dokázala prospěšné složky mléka zužitkovat. Je to zbytečné, všechny pro kočku potřebné látky jsou obsaženy v kvalitním krmivu a navíc pokud kočka nemá to „správné“ trávení, prospěšné látky stejně nedokáže využít – kdo z nás má navíc doma čerstvé mléko a pasterizované mléko pro kočku už stejně nemá žádnou výživovou hodnotu.
Jestliže se rozhodnete kočku OBČAS pohostit mléčnými výrobky, je vhodné nabídnout jí kozí mléko, kysané mléčné výrobky, kondenzované mléko zředěné s vodou (1:1), tvaroh nebo třeba bílý jogurt. Existují také speciální mléka pro kočky, která mají snížený obsah laktózy a jsou obohacena o vitamíny a někdy i o taurin (aminokyselina, kterou si kočky nedokáží v dostatečném množství vyrobit, proto bývá častou složkou krmiva).
Mléko nemůže nahradit vodu. Voda je nápoj, ale mléko se dá považovat za poravinu. Proto je důležité dbát na neustálý přístup k čerstvé vodě. Mléko určené pro kočky se tedy podává jako pamlsek.

 

1580055 _vyrn_3607Whiskas-Mleko-krmne-v-lahvi-kote-200ml 2183_prew_315 9318(1)(0)