Většina z nás, si na začátku pořídí jednu kočičku. Brzy však zjistíte, že jedna kočka je prostě málo! 🙂
Osamocené kočičce může být smutno, může se nudit i když je to soběstačná osobnost, určitě ráda uvítá nějakého společníka. Jsou samozřejmě i kočky, kterým samota naprosto vyhovuje – pokud máte doma 14ti letou kočičku, která žije v domácnosti celý život jako jedináček, bude si na nově příchozí konkurenci zvykat mnohem hůře, než by si zvykla mladší kočka.
S rozhodnutím rozšířit Vaši rodinu přichází na řadu několik zcela logických otázek. Přijme současná kočka novou kočku? Přijme snáze malého nezbedu, nebo starší klidnější kočku? Bude lepším společníkem pro Vaši současnou kočku kočka nebo kocour a naopak?
Kočka je osobnost, a proto je jen velmi těžké určit, jak na tuto změnu bude reagovat, proto je důležité seznamování nevzdat hned během prvních pár dnů. Seznamování může trvat několik týdnů nebo měsíců.
Myslím, že pokud jsou obě kočky kastrované, pohlaví nehraje nijak důležitou roli. A pokud máte doma odrostlejší kotě a pořídíte mu zhruba stejně starého kamaráda, určitě v tom nebude vůbec žádný problém a seznámení proběhne rychle.
Když si přinesete domů novou kočičku, nevypusťte ji ihned z klece – vaše domácí kočička okoukne situaci a jistě vytuší, co na ni chystáte. Stejně tak vytuší vaše nová kočka, že nebude jedináček. Očekávejte syčení, vrčení, ježení a prskání. Kočka je tvor zvědavý, a proto bude mít po chvíli chuť poznat svého nového spolubydlícího.
Kočičí šarvátky mohou trvat třeba jeden den. Ale také se mohou protáhnou na týden i měsíc. Zkrátka kočka potřebuje čas uvědomit si, že to myslíte vážně a nováčka si chcete opravdu nechat. Jejich soupeření je snaha ujasnit si kočičí hierarchii – některá kočka může být dominantnější, bude se dožadovat velké pozornosti. Jiné kočce přijde nový kamarád vhod a vlastně ani nebude dávat najevo, že by jí nějak vadil fakt, že máte jen dvě ruce a nemůžete mazlit obě úplně stejnou mírou.
Je možné, že se vaše „prvorozená“ kočička nafoukne a bude trucovat. Toto období může trvat různě dlouho v závislosti na povaze kočky. Nenechte ji ale. Podpořte její sebevědomí, aby si nepřišla odstrčená – je možné, že o mazlení nebude stát a dá vám to najevo. Zkuste ji chválit za každou maličkost, co udělá (samozřejmě ne za to, že vám vysype všechny květináče). Ale třeba jak hezky papá, pohlaďte ji u jídla, když vykoná potřebu do toalety, když kolem vás projde – projevujte jí více lásky než dřív. Tohle jí určitě zvedne náladu, i kdyby nováček byla ta nejroztomilejší kočka, jakou jste kdy viděli.
Do kočičích bojů nezasahujte, ale sledujte je – jestli má nováček možnost dojít si na toaletu, najíst se, napít se – zkrátka aby ji vaše stará kočka neutlačovala. Samozřejmě pokud by se situace vyhrotila natolik, že by šlo o zdraví kočky, oddělte je a pokus seznamování nechte pár dní uležet. Pro váš klid a bezpečnost koček, jim můžete předem ostříhat drápky.
Stejně jako jste si přinesli vaši starou kočičku, je možné, že i nová kočička bude první den nebo dva trávit někde v klidu – v koupelně, za pračkou, za gaučem…
Pokud bude nováček mňoukat a není to způsobeno nějakým zdravotním důvodem, zkuste si toho moc nevšímat, přestane ji to bavit a přestane s tím. Někdy jsou ale kočky jednoduše ukecané a všechno musí okomentovat (Doma projdu mňoukne, jdu na záchod – přijde za mnou a mňoukne, jdu do kuchyně – mňoukne a vystřelí směr lednice – co kdyby náhodou, ráno už chce snídani, tak si sedne před vás do postele a mňoukne, pořád něco komentuje potvora).
Pro začátek není dobré dát jim misky přímo vedle sebe – domorodkyně si bude hájit svoje doma. Až se ale skamarádí, nebude v tom problém, protože zjistí, že obě mají v misce úplně to samé. Náš kocour přebíhal od jedné misky k druhé a nechtěl dát šanci druhé kočce i za cenu toho, že by se měl přežrat a prasknout. Musela jsem zvolit větší vzdálenost, aby to vzdal.
Možná bude zapotřebí připravit kočkám i více toalet. Může se stát, že nebudou chtít chodit do společného. A možná jim tak vadí to, že i když jim vybíráte bedýnku dvakrát denně, přece jen o dvou koček je tam toho za den mnohem víc.
Jakmile přijde noc, kdy se vyspíte bez toho, aby vás vzbudil pád něčeho z poličky nebo rvačka koček, máte pravděpodobně vyhráno. Společné kočičí spaní se také dostaví určitě.