CO DĚLAT, KDYŽ SE VÁM ZTRATÍ KOČKA?

Volat na ní – pozdě večer nebo co nejdříve ráno, zkrátka dokud je ticho. Kočky ve stresu bývají někde zalezlé a úkrt opouští hlavně po setmění, kdy je všude klid. Procházejte okolí do větší vzdálenosti od místa ztráty. Volejte a zároveň poslouchejte, zda se neozve odpověď – je možné, že kočka někam zapadla a nemůže se dostat ven. Prohledávejte několikrát stejná místa a zákoutí, je možné, že se tam kočka přemístila nebo jste ji prostě jen přehlédli.

– Nechat v blízkosti ztráty krmení a vodu – sice je pravděpodobné, že kočka ve stresu nepřijde, nic tím nemůžete pokazit. Dejte misky tam, kde se nepohybují tolik lidé a nemůže se tam dostat ani pes (např. při venčení). Lepší je konzerva – stačí dvě lžíce, zvíře ji lépe ucítí. U mističky s vodou si můžete udělat rysku, abyste viděli, zda z ní někdo pil. Pokud jídlo z misky zmizí, doplňte ho a poodejděte, aby si kočka případně myslela, že je čistý vzduch. Nejlépe kontrolujte misky za tmy nebo ráno.

– Vylepit po okolí spoustu letáků – ideálně s fotografií, určitě by tam mělo být na CO slyší, zbarvení, zvláštní znaky (obojek, handicap, zbarvení apod.), dále jestli je to kotě nebo dospělá kočka a hlavně vypsat odměnu. Letáky je samozřejmě ideální vylepit na frekventovanějších místech – autobusová zastávka, obchod, škola, veterina, úřad apod.

– Pokud je možnost, že kočka utekla oknem na střechy, pokusit se obhlédnout blízké střechy dalekohledem – jestli není zapadlá v nějaké mezeře nebo v okapu. Hlasitě volat a také poslouchat jestli někde neuslyšíte mňoukání.

– Informujte se v okolí, jestli v době ztráty někde nebyly otevřené dveře (sklepy, garáže, kotelny, sklady apod.) nebo jestli někde nepřikryli nějaký výkop – zkuste hledat na místech, kam by se kočka mohla dostat, ale zpátky už ne.

– Zjistit, jestli se v době ztráty nekonaly nějaké odchyty – obecní úřady apod.

Obvolat útulky (psí i kočičí !!! ) – i vícekrát, je možné, že si někdo kočku doma nechal pár dní nebo týdnů (možná si ji nálezce chtěl nechat, jen zjistil, že to bohužel nejde). Nebojte se obvolat i útulky vzdálenější než třeba 50 km – je možné, že nejbližší útulky mají STOP stav, a proto se lidé rozhodli kočičku odvézt do jiného útulku.

– Inzerujte Vaši ztrátu na sociálních sítích a internetu.

– Domluvte se s útulky, zda by Vám nezveřejnil Váš inzerát, určitě v tom nebude problém a určitě na takové stránky chodí mnoho kočkomilů.

– Zeptat se i pejskařů, jestli náhodou Vaši kočku neviděli/neslyšeli. Pokud máte v okolí nějaké krmiče, optejte se jich, jestli jim nepřibyl další hladový krk.

– Poproste technické služby o pomoc, např. kdyby se zvíře našlo přejeté u silnice.


JAK DLOUHO HLEDAT?

Samozřejmě, že čím více hodin denně budete kočku hledat, tím je větší šance ji najít. To platí hlavně při první noci – hledejte dokud budete schopni.

Když jsem se jednou „na rychlo“ stěhovala, zůstal kocour (tehdy měl 7 měsíců) v novém „doma“ v chodbě. Bohužel přišel děda a udělal velkou ránu, takže se kocour ulekl a utekl. V tomto novém „doma“ byl asi dvě hodiny. Dozvěděla jsem se to až tehdy, když jsem přišla z práce. Byl prosinec. Volala jsem na něj každý večer cca do 22 až 23 hodin, chrastila jsem krabičkou s dobrůtkami (ten zvuk dobře znal). Stejně tak jsem volala každý ráno od 5 do půl 6 – než jsem jela do práce. Přes den a navečer jsem chodila po vsi, volala na něj a chrastila krabičkou s dobrotami. Kocour se našel po měsíci asi 250m od místa, odkud utekl, za plotem v opuštěném domě, i když prostředí tam vůbec neznal.

Takže, i když Vám uteče kočka, kterou máte jen krátce, nevěšte hlavu, je velká pravděpodobnost, že bude zalezlá někde poblíž! Chce to však intenzívní pátrání po ní – brzy bude v novém prostředí vyhladovělá, protože bude ve stresu, bude se více bát vyrazit sehnat si potravu.

CO DĚLAT, KDYŽ SVOU KOČKU UVIDÍTE?

Když uvidíte u misky svou kočku, jste na dobré cestě. Jakmile začne Vaše kočka jíst, nechte ji chvilinku jíst a pomoličku se přibližujte. Pokud Vás uvidí, mluvte na ní klidným hlasem, volejte ji jménem, ale zastavte se. Pokud kočka začne opět jíst, pomalu se k ní přibližujte. Stále na ni mluvte a kousek od ní si sedněte, aby jste pro ni nebyli moc velcí. Pomalu natáhněte ruku a pokuste se ji pohladit. Vyvarujte se prudkým pohybům. Jakmile ji vezmete do ruky, už ji nesmíte pustit, i kdyby vás měla poškrábat. Je možné, že je kočka ve stresu a nepozná Vás. Pokud Vám přeci jen uteče, sledujte, kam běžela. Pokud zaleze někam, kam za ní nemůžete, dejte jí k místu misku.


CO KDYŽ NEMŮŽETE KOČKU CHYTIT?

Jestliže jste svou kočku na 100% poznali, ale nemůžete ji „ulovit“, je vhodné zavolat IHNED do útulku, ze kterého kočka pochází. Pokud máte kočku odjinud, zatelefonujte do útulků a zkuste se domluvit na možnosti odchytu ztracené kočky, která je sice nalezená, ale bohužel nechtitelná.
Berte první volný termín na dovežení odchytové klece. Dbejte pokynů, které Vám budou předány a dodržujte je (odchytovou klec nenechávejte bez dozoru – pokud by ji někdo ukradl, hradit ji budet vy; klec nastražte na klidné místo – tam kde nechodí moc lidí, kde není volné prostranství; jako návnada je vhodná např. makrela, vařené filé; po nalíčení odchytové klece učiňte zkušební pokus; Vaše strážní místo zvolte dále od místa, sklapnutí uslyšíte; stráž držte v tichosti – v autě s otevřenými dvěřmi apod., připravte se, že můžete číhat několik hodin nebo nocí; pokud se Vaše kočka chytí, přikryjte odchytovou klec dekou nebo ručníkem a dovezte ji do uzavřené místnosti – bude v šoku a mohla by Vám znovu utéct)

 

Jestliže jste svou kočku nakonec polapili, třikrát hurá! Nejspíš jí to zachránilo život.